پیرو مقاله‌ی قبل، در این مقاله نیز شما با 5 حقیقت دیگر از 10 حقیقت ساده و اساسی که افراد باهوش فراموش می‌کنند آشنا شده و با خواندن آن می‌توانید آنها را در زندگی بکار ببرید.

 

 

هر اشتباهی که انجام دهید، نوعی از پیشرفت است

اشتباهات، درس‌های مهم را به شما یاد می‌دهند. هر دفعه که یک اشتباه می‌کنید، یک قدم به هدف خود نزدیک تر می‌شوید. تنها اشتباهی که ممکن است واقعاً به شما صدمه بزند، این است که به خاطر ترس از اشتباه کردن، هیچ کاری انجام ندهید.

پس تأمل نکنید، شک به دلتان راه ندهید. در زندگی، به دست آوردن فرصت خیلی مهم نیست، استفاده از فرصت است که اهمیت دارد. شما هیچ‌وقت نمی‌توانید 100% مطمئن باشید که موفق می‌شوید، ولی می‌توانید 100% موفق باشید که در صورتی که کاری انجام ندهید، موفق نمی‌شوید.

 

می توانید در کارهایی که دوست ندارید هم موفق شوید

اگرچه من پیشنهاد نمی‌کنم که شما کار یا حرفه‌ای که دوست ندارید را انتخاب کنید، ولی از خیلی از افراد باهوش که به دنبال بهانه‌ای برای کار نکردن بوده‌اند این عبارت را شنیده‌ام که "برای اینکه در کاری که انجام می‌دهید موفق باشید، باید کاری که انجام می‌دهید را دوست داشته باشید." این عبارت واقعاً درست نیست.

یکی از دوستان خوب من، یک حساب‌دار است. او چندین بار به من گفته است که کارش را دوست ندارد، که "کار وی تا حد مرگ کسالت‌آور است"، ولی او اغلب پاداش و ترفیع می‌گیرد. در سن 28 سالگی، از بین 1000 حساب‌دار جزء در بخش خود، او یکی از دو نفری بود که به سمت رئیس حساب داری ترفیع پیدا کرد. چرا؟ برای اینکه با وجود اینکه او کارش را دوست ندارد، ولی در انجام آن موفق است.

مثال‌های بسیار زیادی در این مورد وجود دارند، ولی کلیات همه‌ی آن‌ها شبیه به هم است. فقط بدانید که اگر فردی، برای یادگیری یک حرفه یا کار، به اندازه‌ی کافی زمان صرف کند، وی می‌تواند به صورت خارق‌العاده‌ای در انجام آن کار موفق باشد، حتی اگر علاقه‌ای به انجام آن نداشته باشد.

 

مشکل ما با بقیه ، اغلب مربوط به خودمان است

در خیلی از موارد، مشکلی که ما با بقیه‌ی افراد، همسر، والدین، فرزندان، همکاران و ... داریم، واقعاً خیلی ربطی به آن‌ها ندارد. برای اینکه خیلی از مشکلاتی که ما فکر می‌کنیم با آن‌ها داریم را به صورت ناخودآگاه در ذهن خود ایجاد کرده‌ایم. شاید آن‌ها کاری در گذشته انجام دادند که ترس یا عدم اطمینانی که در ما وجود داشت را تحریک کرده و یا شاید کاری که ما توقع داشتیم انجام دهند را انجام ندادند. در هر صورت، مشکلاتی این‌چنین، واقعاً مربوط به بقیه نیست، بلکه ریشه‌ی آن‌ها به خود ما باز می‌گردد.

و البته این چیز بدی نیست، این به این معنی است که این مشکلات کوچک، راحت‌تر پیدا و حل خواهند شد. به خاطر اینکه ما، در هر صورت مسئول تصمیم‌هایی هستیم که برای خود می‌گیریم. ما باید تصمیم بگیریم که آیا می‌خواهیم سرمان با خاطره‌ی وقایع گذشته پر باشد، و یا اینکه ذهن خود را برای واقعیت‌های مثبتی که در پیش رویمان قرار دارد باز کنیم.

تنها کاری که لازم است انجام دهیم این است که بخواهیم وقایع را کمی متفاوت ببینیم و "چه بود؟" و "چطور باید می‌بود؟" را با "چیست؟" و "چطور می‌تواند باشد؟" عوض کنیم.

 

تصمیمات احساسی، به ندرت تصمیمات خوبی هستند

تصمیماتی که به علت احساسات سنگین گرفته می‌شوند، معمولاً عکس‌العمل‌های منحرف بوده و قضاوت‌های آگاهانه نمی‌باشند. این عکس‌العمل‌ها، محصول جانبی تفکرات هوشیارانه‌ی محدود که با احساسات آنی شدید و قوی ترکیب می‌شوند، می‌باشند و هوشیاری کامل در آن‌ها وجود ندارد.

بهترین توصیه در این موارد ساده است: به احساسات خود اجازه ندهید که هوش شما را کنترل کنند. قبل از اینکه تصمیمی بگیرید که زندگی شما را عوض کند، در آرامش و خونسردی به آن فکر کنید.

 

شما هیچگاه برای یک فرصت کاملاً آماده نخواهید بود

بزرگ‌ترین چیزی که افراد باهوش را از قبول موقعیت بازمی‌دارد این است که آن‌ها فکر می‌کنند آماده نیستند. به عبارت دیگر، آن‌ها فکر می‌کنند که به اطلاعات، مهارت، تجربه و ... دیگری نیز برای پذیرش و موفقیت در این فرصت نیاز دارند. متأسفانه، این نوع فکر، همانند سدی جلوی پیشرفت فردی را می‌گیرد.

حقیقت امر این است که زمانی که موقعیتی فراهم می‌شود، هیچ‌کس به طور 100% برای پذیرش آن آمادگی نخواهد داشت. به این علت که اکثر موقعیت‌های بزرگ در زندگی، ما را مجبور می‌کنند که به طور احساسی و عقلی پیشرفت کنیم. آن‌ها ما را مجبور می‌کنند که از منطقه‌ی راحتی، پا را فراتر گذاشته و سختی‌ها را بپذیریم. به همین دلیل، ما در ابتدای امر، احساس خوبی در مورد قبول این موقعیت‌ها نخواهیم داشت، و زمانی که ما احساس خوبی نداشته باشیم، احساس آمادگی نخواهیم کرد.

فقط به یاد داشته باشید که موقعیت‌های عالی پیشرفت و تکامل در زندگی شما فرارسیده و می‌گذرند. اگر شما می‌خواهید تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید، شما باید این موقعیت‌ها را در آغوش کشیده و حتی با اینکه خود را برای قبول آن‌ها آماده نمی‌دانید، از آن‌ها فرار نکنید.

 

 کانال موفقیت و آرامش